Spotkania z MATKĄ Boga!

DSC08322
Nabożeństwa majowe w naszym kościele każdego dnia o godz. 17.30, a przy figurce Matki Bożej – ul. Kunickiego o godz. 19:00. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

 

Już od zamierzchłych czasów wierni spotykają się z Maryją, a w szczególności w miesiącu MAJU.
Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Nabożeństwa odprawiane w kościołach, przy grotach, kapliczkach na stałe wpisały się w krajobraz Polski.
Początków tego nabożeństwa należy szukać w pieśniach sławiących Maryję znanych na wschodzie już w V wieku. Na zachodzie poświęcenie majowego miesiąca Matce Bożej pojawiło się na przełomie XIII i XIV wieku dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X. Zachęcał on by wieczorami gromadzić się na wspólnej modlitwie przy figurze Bożej Rodzicielki. Po raz pierwszy maj został nazwany miesiącem Maryi w wydanej w 1549 roku, w Niemczech książce „Maj duchowy”. Św. Filip Nereusz gromadził dzieci przy figurze Matki Bożej, zachęcał do modlitwy i składania u Jej stup kwiatów.DSC08325

Inicjatorem nabożeństw majowych jest żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku w Neapolu jezuita o. Ansolani. Organizował on w kaplicy królewskiej specjalne koncerty pieśni maryjnych, które kończył błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Wielkim propagatorem tej formy czci Matki Bożej był jezuita o. Muzzarelli. Wprowadził nabożeństwo majowe w kościele Al. Gesu w Rzymie. Papież Pius VII obdarzył nabożeństwo majowe pierwszymi odpustami, natomiast papież Pius IX w 1859 roku zatwierdził obowiązującą do naszych czasów formę nabożeństwa składającą się z Litanii Loretańskiej, nauki kapłana oraz uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

W Polsce pierwsze nabożeństwa odnotowane zostały w prawdzie w 1838 roku przez jezuitów w Tarnopolu. Litania Loretańska, która jest główną częścią nabożeństw majowych powstała prawdopodobnie już w XII wieku we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 roku papież Sylwester V. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiej miejscowości Loretto, gdzie była niezwykle popularna. Ponieważ modlący się dodawali do niej własne wezwania, w 1631 roku Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian. Dzisiejsza wersja litanii w Polsce zawiera 54 wezwania. W listopadzie 2014 roku została wzbogacona o nowe wezwanie: Matko Miłosierdzia, po słowach Matko Łaski Bożej. Matka Boża nie pozostaje nigdy głucha na wołanie i płacz swoich dzieci. Słucha o co Ją proszą, aby wyjednać u Syna łaskę zmiłowania. Przy przydrożnym krzyżu, bądź kapliczce, gdzie sklepieniem jest niebo, a organami majowy wiatr i ptasi wtór – łatwo jest dotrzeć do serca Maryi. W czasach obecnych, gdy wiara tak często jest wystawiana na próbę, gdy jej fundamenty podkopywane są przez wrogów Kościoła, gdy człowieka dosięga zwątpienie – potrzebna jest jego ZDECYDOWANA DEKLARACJA. I tu z pomocą przychodzi Matka Boża. Uczestnicząc w majowym nabożeństwie odnajdujemy i odbudowujemy korzenie naszej wiary. Majowe nabożeństwo to spotkanie z Matką Boga i z NIM samym. Trzeba tylko do Niej pójść, porozmawiać z Nią, a Ona przytuli nas do swojego serca. M.M.

Opracowano na podst.: http://www.niedziela.pl/artykul/15535/Maj-poswiecony-Maryi

Biuro parafialne

CZYNNE:

poniedziałek, środa i piątek
830 - 930

wtorek i czwartek
1630 - 1730

 

Zapisy dzieci komunijnych oraz młodzieży pragnącej przyjąć sakrament bierzmowania, odbywają się każdego roku, przez cały miesiąc wrzesień.

Liturgia Słowa Bożego

Nowenna do M.B.N.P.

a_mbnp

Parafia WNMP