obrDROGA KAPŁANA CHRYSTUSOWCA
Wspomnienie o ś.p. ks. Edwardzie Mroczyńskim

Ks. Edward Mroczyński ur. 25 marca 1933 roku w Nowej Cerkwi pow. Chojnice. Uczęszczając do szkoły podstawowej oraz do Liceum Króla Jana Sobieskiego był ministrantem w Kościele Św. Mikołaja w Grudziądzu. Jego wychowawcą był prof. Czesław Szachnitowski. a katechetą ks. Bolesław Bielicki. W roku 1949 wstępuje do Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźstwa Polskiego. Po ukończeniu Nowicjatu w Ziębicach i tzw. dużej matury, rozpoczął w 1951 roku studia w Poznaniu. W 1957 r. otrzymał świecenia kapłańskie z rak J.E. Ks. Bp. Franciszka Jedwabskiego. Pierwszą parafią jego pracy kapłańskiej było miasto Gryfice koło Szczecina. Parafia bardzo rozległa terytorialnie, posiadająca 6 filialnych kościołów. Jedynym sposobem dotarcia do tych kościołów był rower albo własne nogi.
Od 1959 do 1966 roku pracował w parafii Św. Józefa w Świdnicy Śląskiej.
Przez cztery lata był Superiosem domu zakonnego, a także wykładowcą w Niższym Seminarium Duchownym Chrystusowców w Świdnicy Śląskiej. W 1966 r. otrzymał pozwolenie (paszport) do pracy duszpasterskiej w Kanadzie i Ameryce. Pracował w takich miastach: Windsor. Calgary, Washington, Oshawa. Guelph, Los Angeles, San Jose. Praca polegała przede wszystkim na budowie kościołów, kaplic, tworzeniu Polskich Szkół Sobotnich przy parafii oraz organizowaniu życia kulturalnego wśród polonii. Przez siedem lat był Prezesem Polskich Księży pracujących we Wschodniej Kanadzie.
Gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny pracował w parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Waszyngtonie. Z tej parafii przez, trzy i pół roku Głos Ameryki transmitował jedyną w tym czasie mszę św. w jeżyku polskim. Jego patriotyczne kazania podtrzymywały na duchu wielu Polaków. Będąc proboszczem w Oshawie gościł Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Wałęsę. Otaczał szczególną opieką emigracje solidarnościowa, która opuściła kraj. Za jego przyczyna wielu sponsorów przekazywało ofiary na budowę naszego kościoła. Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na ul. Bydgoskiej oraz zakup naszych organów. Był rezydentem w San Jose Ameryka.
Zmarł 10 marca 2015 roku w 58 roku swego kapłaństwa mając 81 lat życia. Dobry Jezu, a nasz Panie. Daj Mu wieczne spoczywanie.

Biuro parafialne

CZYNNE:

poniedziałek, środa i piątek
830 - 930

wtorek i czwartek
1630 - 1730

 

Zapisy dzieci komunijnych oraz młodzieży pragnącej przyjąć sakrament bierzmowania, odbywają się każdego roku, przez cały miesiąc wrzesień.

Liturgia Słowa Bożego

Nowenna do M.B.N.P.

a_mbnp

Parafia WNMP