Uroczystość Objawienia Pańskiego

Kopia DSC00196Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana też świętem Trzech Króli, należy do pierwszych, które uświęcił kościół. Na wschodzie początki uroczystości sięgają III w. Kościół grecki tego dnia obchodził Boże Narodzenie. Objawienie rozumiane było jako zjawienie się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na zachodzie uroczystość ta została oddzielona od Bożego Narodzenia i w takiej postaci obchodzi się ją od końca IV w.
Pokłon złożony przez Mędrców Dziecięciu (Mt 2, 1-12) symbolizuje pokłon świata pogan Bogu Wcielonemu. Trzej Królowie ujrzekli gwiazdę, za którą podążyli do Jerozolimy. Nie wiadomo, czy byli astrologami. Pozostanie tajemnicą w jaki sposób stała się ona czytelnym znakiem dla Mędrców.
W święto Objawienia Pańskiego od XV/XVI w. istnieje zwyczaj święcenia w kościele kadzidła i kredy. Kredą oznaczamy drzwi naszych mieszkań, na znak przyjęcia przez nas Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K✝M✝B, które mają oznaczać imiona Mędrców (Kacper, Melchior i Baltazar) lub C✝M✝B - Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus mieszkanie błogosławi!). Po tych literach dodajemy bieżący rok.

Biuro parafialne

CZYNNE:

poniedziałek, środa i piątek
830 - 930

wtorek i czwartek
1630 - 1730

 

Zapisy dzieci komunijnych oraz młodzieży pragnącej przyjąć sakrament bierzmowania, odbywają się każdego roku, przez cały miesiąc wrzesień.

Liturgia Słowa Bożego

Nowenna do M.B.N.P.

a_mbnp

Parafia WNMP